PAID POSITIONS ARE STILL AVAILABLE!!

Herkese Merhabalar,

Araştırma grubumda 2-3 araştırmacı için açık pozisyonlar var. Malzeme Bilimi, Kimya, Makine Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, ve fizik bölümleri ile bu bölümlere benzer bölümlerden diplomalı adaylar arıyorum. Aşağıda sıralamış tutarlarda aylık burs imkanı mevcuttur:

Doktoralı araştırmacı (Postdoc): 7500 TL/ay
Doktora öğrencisi: 5500 TL/ay
Yüksek lisans öğrencisi: 4250 TL/ay

Doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin bursu alabilmek için Türkiye içerisindeki bir Doktora/Yüksek Lisans programına kayıtlı olmaları gerekmektedir veya 17 Haziran, 2022 tarihine kadar Gebze Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü Doktora/Yüksek Lisans programına başvurmalılar: https://www.gtu.edu.tr/icerik/1747/15033/display.aspx

Açık pozisyonlar nanomalzemeler, malzeme fiziği, termoelektrik, enerji malzemeleri, seramik matris kompozitleri ve seramik fiberlerle ilgili farklı projeler içindir.

İlgiler bana mahmutaksit@gtu.edu.tr adresinden ulaşabilir.

Araştırma grubumuz hakkında bilgi edinmek için şu internet adresine göz atabilirsiniz: http://aksitlab.gtu.edu.tr/

Not: Bu pozisyonlar için yabancı uyruklu adayların oturma izni olmalıdır.


Hello All,

I have opening for 2-3 researchers in my research team. I am looking for candidates who have degree in Material Science, Chemistry, Mechanical Engineering, Electronics Engineering and Physics or other relevant fields. Scholarship is available with following monthly payments:

Postdoc: 7500 TL/month
PhD Student: 5500 TL/month
M.S. Student: 4250 TL/month

PhD students and M.S. students need to be currently registered in a PhD/M.S. programme within Turkey or they need to apply Gebze Technical University’s Physics Graduate programme by June 17th, 2022: https://www.gtu.edu.tr/icerik/1747/15033/display.aspx

The openings are for different projects related to nanomaterials, material physics, thermoelectrics, energy materials, ceramic matrix composites and ceramic fibers.

Candidates can contact me at mahmutaksit@gtu.edu.tr

You can find information about our research team at http://aksitlab.gtu.edu.tr/

P.S.: Non-Turkish citizen needs to have residence permit for these positions.


PAID POSITIONS AVAILABLE: PhD student positions for aerospace industry oriented CMC research.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux